Κύπελλο Ελλάδας: Στον τελικό η ΑΕΚ παρά την ήττα 2-1 στο Καραϊσκάκη -Δεν μπόρεσε να ανατρέψει το 3-0 ο Ολυμπιακός - iefimerida.gr

Στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκε η ΑΕΚ επί του Ολυμπιακού
Στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκε η ΑΕΚ επί του Ολυμπιακού / Φωτογραφία: Intime

Η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε το 3-0 του πρώτου αγώνα στην «OPAP Arena» και παρότι έχασε από τον Ολυμπιακό με 2-1, προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η Ένωση προκρίθηκε για μια ακόμη σεζόν στο παιχνίδι που θα κρίνει τον τίτλο στο Κύπελλο Ελλάδας, όπου κατά πάσα πιθανότητα θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ, σε άλλο ένα αντάμωμα των δύο «δικεφάλων» με φόντο την κούπα. Αυτή θα είναι η τέταρτη συνάντηση τους τα τελευταία 7 χρόνια στον τελικό, στον οποίο οι «κιτρινόμαυροι» έχουν προκριθεί σε 6 φορές τις τελευταίες 8 σεζόν.

Τα γκολ των νικητών πέτυχαν οι Βαλμπουενά (27'), Χουάνγκ (57'), ενώ η Ένωση είχε ισοφαρίσει προσωρινά με αυτογκόλ του Μπα στο 52', έπειτα από σουτ του Γκαρσία.

Κύπελλο Ελλάδας: Παιχνίδι με ρυθμό, γκολ, φάσεις, αλλά με θριαμβευτή τον... ηττημένο

Σαφές ήταν το πλάνο των δύο ομάδων στα πρώτα λεπτά του ματς. Από τη μια οι Πειραιώτες έψαχναν το γρήγορο γκολ που θα τους βάλει ξανά στο… κόλπο, ενώ η ΑΕΚ με υπομονή περίμενε να «χτυπήσει» σε κάποια κόντρα επίθεση.

Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να μπουν με… το πόδι στο γκάζι και όταν η Ένωση το αντιλήφθηκε, προσπάθησε να ηρεμήσει το ματς, κάτι στο οποίο βοήθησαν και οι μικροτραυματισμοί παικτών του Ματίας Αλμέιδα και ένας πιο σοβαρός, αυτός του Μοχαμάντι, που αναγκάστηκε να δώσει τη θέση του στον Χατζισαφί μόλις στο 12ο λεπτό.

Ωστόσο, η ομάδα του Ζοζέ Ανιγκό κατάφερε να προηγηθεί με τον Βαλμπουενά και να δώσει ενδιαφέρον στην επανάληψη, στο οποίο οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν πιο δυνατά, έχασαν ευκαιρίες και κατάφεραν να ισοφαρίσουν όχι στις μεγάλες τους φάσεις, αλλά με το αυτογκόλ του Μπα μετά από σουτ του Γκαρσία εκτός περιοχής. Λίγο αργότερα ο Χουάνγκ «απάντησε» με πολύ ωραίο σουτ, αλλά αυτό δεν έφτανε.

Η ΑΕΚ ισοφάρισε με τον Τσούμπερ, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε για οφσάιντ, μετά από χρήση VAR, με το 2-1 να παραμένει μέχρι τέλους. Αποτέλεσμα που έστειλε τον «δικέφαλο» στον τελικό.

Κύπελλο Ελλάδας: Ο Ολυμπιακός μπήκε με φόρα στο ματς, βρήκε το γκολ, και έδωσε νέο ενδιαφέρον

Μόλις στο 7ο λεπτό ο Ολυμπιακός είχε τεράστια ευκαιρία με τον Χουάνγκ. Ο Μουκουντί έκανε το λάθος, ο Φορτούνης έγινε κάτοχος της μπάλας και μοίρασε στον Νοτιοκορεάτη, ο οποίος από το ύψος τη περιοχής έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.

Η πρώτη καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ ήρθε στο 26', όταν το σουτ του Τσούμπερ εκτός περιοχής κατέληξε στο πλαϊνό δίχτυ της εστίας του Πασχαλάκη. Στην αμέσως επόμενη φάση οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Ο Μπακαμπού σέντραρε από αριστερά και ο Βαλμπουενά με άψογη κεφαλιά έκανε το 1-0 και έβαλε ξανά τους Πειραιώτες στη διεκδίκηση της πρόκρισης.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχιζαν να πιέζουν και έφτασαν κοντά σε δεύτερο γκολ με τον Μπιέλ στο 35'. Ο Φορτούνης πάτησε στην περιοχή από δεξιά, έκοψε την μπάλα στον Ισπανό, που σημάδεψε το παραθυράκι της εστίας του Στάνκοβιτς, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα ήρθε η ευκαιρία του Φορτούνη να απειλήσει εντός περιοχής, με το σουτ να μπλοκάρεται από τον γκολκίπερ της Ένωσης. Λίγο πριν τη συμπλήρωση των 45 λεπτών υπήρξε ένταση και μικρή διακοπή στο ματς, καθώς ο Μάνταλος διαμαρτυρήθηκε πως δέχθηκε αντικείμενο στο κεφάλι, χωρίς ωστόσο ευτυχώς να τραυματιστεί.

Η ΑΕΚ έφτασε κοντά στην ισοφάριση λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με κεφαλιά του Πινέδα, η οποία πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Πασχαλάκη.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά, βρήκε την ισοφάριση και παρά το γρήγορο 2-1 του Ολυμπιακού «έσβησε» το ματς

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυναμικά το δεύτερο ημίχρονο και έχασαν σπουδαία ευκαιρία στο 47'. Ο Πινέδα έστρωσε στον Γκαρσία ,αλλά ο Πασχαλάκης τον νίκησε σε τετ-α-τετ, καθώς απέκρουσε με τα ακροδάχτυλα, ενώ στην επόμενη φάση ο επιθετικός από το Τρινιντάντ και Τομπάγκο έστειλε την από πλεονεκτική θέση πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 50' η ΑΕΚ δημιούργησε και νέα τελική, με τον Πασχαλάκη να νικά τον Τσούμπερ. Το μπαράζ ευκαιριών της Ένωσης απέφερε καρπούς στο 52', όταν το σουτ του Γκαρσία εκτός περιοχής βρήκε στον Μπα, που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν άμεσα με τον Χουάνγκ στο 57', παίρνοντας ξανά κεφάλι στο σκορ. Ο Νοτιοκορεάτης βρήκε χώρο έξω από την περιοχή της Ένωσης, και με ωραίο σουτ στη γωνία του Στάνκοβιτς έκανε το 2-1.

Στο 67' η ΑΕΚ έφτασε στην ισοφάριση με τον Τσούμπερ, μετά από ωραίο πλασέ από πλάγια θέση, ωστόσο το τέρμα ακυρώθηκε για οφσάιντ μετά την παρέμβαση του VAR.

Στη συνέχεια η ομάδα του Αλμέιδα «έσβησε» τον ρυθμό. Οι Πειραιώτες πίεσαν για το τρίτο γκολ που θα έβαζε... φωτιά στο παιχνίδι, ωστόσο κάτι τέτοιο δεν έγινε ποτέ. Το σκορ έμεινε στο 2-1 και η ΑΕΚ προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ολυμπιακός - ΑΕΚ 2-1

Ολυμπιακός (Ζοσέ Ανιγκό): Πασχαλάκη, Σισέ, Μπα, Ρέαμπτσουκ, Ανδρούτσος (80' Μασούρας), Εμβιλά, Χουάνγκ, Μπιέλ (61' Βρουσάι), Φορτούνης (81' Αραμπί), Βαλμπουενά (68' Γκάρι Ροντρίγκες), Μπακαμπού

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Μοχαμάντι (13' Χατζισαφί), Μουκουντί, Μήτογλου, Ρότα, Μάνταλος (73' Γιάνσον), Γαλανόπουλος (73' Σιμάνσκι), Πινέδα, Φερνάντες (63' Ελίασον), Τσούμπερ, Γκαρσία (73' Γκατσίνοβιτς)

Δείτε πώς περιέγραψε τη ρεβάνς των ημιτελικών του Κυπέλλου Ελλάδας το iefimerida.gr.